Koniec wsparcia technicznego dla Windows 10 – co powinieneś wiedzieć?
Microsoft ogłosił, że 14 października 2025 roku zakończy wsparcie techniczne dla systemu Windows 10. To bardzo ważna wiadomość dla jego użytkowników – zarówno tych indywidualnych, jak i biznesowych. Co oznacza w praktyce, jak się przygotować i dlaczego warto pomyśleć o tym już teraz?
Co oznacza koniec wsparcia dla Windows 10?
Kwestia zakończenia wsparcia technicznego dotyczy wielu milionów użytkowników. Jeśli spojrzymy na udział w rynku systemów na komputery stacjonarne na całym świecie, funkcjonujący od dekady Windows 10 utrzymuje pozycję lidera, jednak to się stopniowo zmienia, na korzyść najnowszej generacji. W kwietniu 2024 roku „dziesiątka” notowała blisko 70% udziałów, a rok później – czyli w kwietniu br. – 52,8%. Rosną z kolei notowania „jedenastki”. Rok temu miała ok. 26%, a obecnie już prawie 44% [źródło]. Do tej zmiany z pewnością przyczyniło się ogłoszenie przez Microsoft zakończenia wsparcia dla wersji 10.
W praktyce oznacza ono, że Microsoft, chcąc skupić się na rozwoju nowych technologii i bezpieczeństwie, przestanie dostarczać aktualizacje funkcji, poprawki zabezpieczeń oraz pomoc techniczną dla Windows 10. Zmiany dotyczą wszystkim użytkowników, niezależnie od rodzaju subskrypcji.
Jakie mogą być potencjalne skutki?
Zwiększone ryzyko cyberataków i utraty danych – brak łatek bezpieczeństwa sprawia, że system staje się podatny na nowe zagrożenia (np. ransomware, malware).
Brak wsparcia technicznego ze strony Microsoft – w razie problemów nie będzie można liczyć na pomoc producenta.
Utrata kompatybilności z nowym oprogramowaniem – nowe wersje aplikacji mogą nie działać na systemie bez wsparcia.
Problemy z integracją z Microsoft 365 – aplikacje biurowe mogą przestać być wspierane lub działać nieprawidłowo.
Spadek wydajności i stabilności – brak optymalizacji pod nowy sprzęt i technologie.
Ryzyko niezgodności z przepisami prawnymi i RODO – korzystanie z niewspieranego systemu może stanowić naruszenie polityk bezpieczeństwa.
Brak nowych funkcji i ulepszeń – system nie będzie rozwijany, przez co użytkownik traci dostęp do nowoczesnych narzędzi.
Problemy z instalacją nowych sterowników i urządzeń – producenci sprzętu mogą przestać dostarczać aktualizacje dla Windows 10.
Koniec życia Windows 10 – co możesz zrobić?
Oczywiście ta zmiana nie oznacza, że system w wersji 10 od października nie będzie działał. Z pewnością jednak zmniejszy się stopień jego efektywności i bezpieczeństwa. Jeśli ktoś nie zdecyduje się na aktualizację, ochrona przed cyberzagrożeniami będzie dla niego większym wyzwaniem, a praca na tych narzędziach może z biegiem czasu stać się problematyczna. Co mają zrobić użytkownik indywidualny bądź firma, jeśli chcą tego uniknąć?
Przede wszystkim zalecane jest przejście na system Windows 11, oferujący najnowocześniejsze, wydajne i dostosowane do aktualnych potrzeb związanych z bezpieczeństwem środowisko IT.
Mamy wówczas poniższe opcje:
🔁 1. Bezpłatne uaktualnienie do Windows 11
System Windows 11 może działać na komputerach osobistych, które spełniają minimalne wymagania sprzętowe.
Aby sprawdzić, czy na Twoim obecnym komputerze osobistym z systemem Windows 10 można uruchomić system Windows 11, Pobierz aplikację Sprawdzanie kondycji komputera.
Aby uzyskać więcej informacji o wymaganiach systemowych, zobacz Windows 11 specyfikacje, funkcje i wymagania komputera.
Jeśli korzystasz z wersji systemu Windows, która nie jest obsługiwana lub komputer nie spełnia minimalnych wymagań systemowych dotyczących uruchamiania Windows 11, rozważ przejście na nowe urządzenie Windows 11.
Jeśli Twój komputer spełnia wymagania techniczne, możesz dokonać darmowej aktualizacji. Niestety wiele starszych komputerów nie spełnia wymagań nowego systemu (np. brak modułu TPM 2.0).
Aby sprawdzić, czy Windows 11 jest już gotowy dla Twojego urządzenia
- Wybierz następujący skrót Windows Update Otwórz Windows Update
- W otwartym oknie Windows Update wybierz przycisk Sprawdź aktualizacje.
- Jeśli Windows 11 jest gotowy do zainstalowania na urządzeniu, w oknie Windows Update jest wyświetlany komunikat informujący, że Windows 11 jest gotowy.
- Aby kontynuować uaktualnianie do Windows 11, wybierz przycisk Pobierz i zainstaluj.
💻 2. Wymiana sprzętu
Jeśli urządzenia nie spełniają wymagań umożliwiających aktualizację systemu do wersji 11, pozostaje zakup nowego sprzętu. Jeśli planowałeś zmianę laptopa lub modernizację środowiska IT w Twojej firmie, może to być dobra okazja na takie unowocześnienie.
Czy muszę przejść na Windows 11? A co z ESU?
Warto dodać, że Microsoft daje jeszcze jedną, płatną możliwość: program rozszerzonej aktualizacji zabezpieczeń (ESU).
Zapewni on wprawdzie krytyczne, ważne aktualizacje z zakresu bezpieczeństwa, ale na maksymalnie trzy lata. Nie otrzymamy w ramach tego rozwiązania żadnych poprawek, nowych funkcji czy pomocy technicznej. Co ważne, program dedykowany jest stricte firmom. Nie obejmie użytkowników Windows 10 w opcji Home.
Więcej informacji: Często zadawane pytania dotyczące cyklu życia produktu — rozszerzone aktualizacje zabezpieczeń | Microsoft Learn
Dlaczego warto przejść na nowszą wersję – Windows 11?
🔐 1. Bezpieczeństwo. Najważniejszym powodem do aktualizacji jest bezpieczeństwo. Nowa wersja systemu Windows zapewnia kompleksowe zabezpieczenia. Zyskujesz ochronę przed obecnymi i przyszłymi cyberzagrożeniami z wbudowaną ochroną systemową, TPM 2.0, szyfrowaniem i zabezpieczeniem tożsamości.
✨ 2. Nowe funkcje i wygoda: Nowsze wersje systemu operacyjnego oferują szereg nowych funkcji i ulepszeń, które mogą poprawić wygodę użytkowania. Windows 11 wprowadza nowy interfejs, lepszą integrację z aplikacjami, a także ulepszoną obsługę gier.
🛠️ 3. Wsparcie techniczne: Korzystając z aktualnych systemów operacyjnych, masz dostęp do wsparcia technicznego, co może być pomocne w przypadku problemów.
O tym pamiętaj! Najważniejsze kroki przed aktualizacją do Windows 11
- Sprawdź wymagania systemowe. Upewnij się, że twój komputer spełnia minimalne wymagania dla nowej wersji Windows.
- Zrób kopię zapasową danych. Przed każdą aktualizacją ważne jest, aby zrobić backup wszystkich ważnych zasobów – na zewnętrznym dysku lub w chmurze np. na dysku OneDrive
- Zaktualizuj oprogramowanie. Upewnij się, że wszystkie twoje aplikacje są zaktualizowane do najnowszych wersji, aby uniknąć problemów z kompatybilnością po aktualizacji systemu.
- Zaplanuj czas na migrację. Aktualizacja systemu operacyjnego może zająć trochę czasu, więc odpowiednio ją zaplanuj. W firmie proces ten jest bardziej złożony i warto powierzyć go ekspertom IT.
Koniec wsparcia dla Windows 10 – nie czekaj na ostatni moment
Choć wsparcie wygaśnie dopiero w październiku, warto pomyśleć o tym już teraz. Dotyczy to zwłaszcza firm, bo proces dostosowania się do tych zmian – od wyboru strategii po pełną realizację, w zależności od wybranej drogi, może być czasochłonny.
Jeśli masz wątpliwości, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej firmy, rozważ przeprowadzenie audytu IT lub konsultację z Intelion.
Więcej informacji dotyczących zakończenia wsparcia i dostępnych opcji możesz znaleźć na stronie Microsoft: https://www.microsoft.com/pl-pl/windows/end-of-support
Potrzebujesz wsparcia IT w zakresie aktualizacji systemu Windows, zakupu sprzętu lub usług chmurowych dla Twojej firmy? Zapraszamy do kontaktu!